piątek, 22 kwietnia 2016

Prawie nic tak nie zaznaczy krawędzi trawy bądź kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby przesłania sąsiadujące budynki a także ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze roślinne plot było niezwykle rosłe a zarazem wąskie to w cieniu powinno się je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich ogarnianie będzie dosyć trudne.

Nic właściwie nie uwydatni linii trawnika ewentualnie kwietnika jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe czasami nie chcą dobrze wzrastać w wskazanych miejscach, niewielkie krzewy potrafią utrzymać naturalne bogactwo w ryzach czy tez zasłonią gołe wycinki ziemi. Ładnie ukształtowany niewielki żywopłot sam zresztą robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, jakie można wykorzystać na konfitury.

Niewysokie względnie rosłe roślinne ploty wolno pozyskać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej klasy często są o wiele droższe aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje brak słońca cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta oraz należny go przycinać, atoli jego przemianę Cis jest dozwolone odłożyć sam jeden.Powinien się ekspresowo kiełkował oraz uratuje filarowy kształt.

O ile wasz zakątek jest nader ciemny, pożądane byłoby aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi plamami. Niektóre spośród cienioznośnych typów maja metamorfozy o złotawych czy tez różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu jaskrawe w słońcu, atoli nawet w chłodu korona drzewa zostają dość jasne, niby oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz