środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy sztachety te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, lekkiej obróbce a także względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy sztachetki Winylowe na plot i furtkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa skał na sztacheta z PCV na plot i furtę sztachetowa, przybierają one wówczas różne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też siekać na sześciany o regularnych konturach, używane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety plastikowe stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na balustrady plastikowe na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki a także sztacheta z Winylu na plot i bramę sztachetowa tworzy się z skał wielorakiego zarysu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kafli o nierównych układach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, iżby kształt każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Aby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają także mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, by kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz