wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty z drewna

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Nieodpowiednio zabezpieczone ogrodzenia drewniane błyskawicznie się zużywają oraz mogą ostatecznie stracić swój dotychczasowy czar i właściwości. Decydując się na używanie drzewa na płot warto poznać typy konserwacji i konserwacji takiego płotu. Tylko wówczas zdołamy napawać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszystkie prace konserwujące płot z drzewa powinno się zacząć od dokładnego i dokładnego przygotowania materiału na ogrodzenie, dlatego że od tego zależy rezultat końcowy własnych prac. Przed zastosowaniem artykułów do osłony i dekoracji sztachet z drzewa istotne jest ocena, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga śladów biokorozji. Nie wcześniej niż po zwieńczeniu obróbki drzewa na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku ascetycznego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, który chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robakami. Kiedy ochronimy już nasze płot przed postępem biokorozji, wypada nanosić następne preparaty, które konserwują je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli potrzebujemy zdołać zachować naturalny odcień drzewa naszego płotu, winniśmy zastosować achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu sprecyzowanego pigmentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący lub lakierobejcę.

W pierwszym wypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy płot od środka, lecz nie wytworzy na jego powierzchni zabezpieczającego filmu. Ochronione w ów sposób ogrodzenie pozostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej oraz trwalszej protekcji ogrodzenia, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki efektywniej niż w wypadku impregnatu maskuje ogrodzenie przed negatywnym wpływem elementów atmosferycznych.

Jak widać żeby płoty z drzewa były trwałe należy przeznaczyć im wiele uwagi i troski.

Kompletnie inaczej jest w przypadku ogrodzeń z pcv. Ten typ płotów jest w pełni wytrzymała na warunki atmosferyczne na skutek czego nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia z plastiku nie ulegają także biokorozji tym samym dogadzają swoim właścicielom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz